Rada školy

• Rada školy – jej zloženie, práva a povinnosti vymedzuje zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zohráva významnú úlohu pri tvorbe a uplatňovaní koncepcie výchovy a vzdelávania školy, v otázkach rozvoja a formulovania strategických cieľov školy a je účinnou spätnou väzbou o efektívnosti pedagogického riadenia a výchovno-vzdelávacieho pôsobenia materskej  školy.

Členmi rady školy (v počte 11) sú zástupcovia pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení, zástupcovia rodičov, mestského zastupiteľstva.

Rada školy (RŠ) sa riadi samostatným štatútom. Je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom vyjadrujúcim a presadzujúcim záujmy rodičov, pedagógov a žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania. Napomáha riešiť problémy školy v úzkej spolupráci s vedením školy, vyjadruje sa a zaujíma stanovisko k závažným rozhodnutiam vedenia školy, navrhuje a dáva podnety pre zlepšenie podmienok, činnosti a chodu školy.

Členovia rady sa za svoju činnosť zodpovedajú zložkám, ktoré ich do rady zvolili. Školská rada pravidelne informuje o svojej činnosti zástupcov tej zložky, ktorú v rade školy zastupujú a získavajú od nich podnety pre prácu rady školy.

Riaditeľ školy predkladá rade školy na vyjadrenie najmä návrh na počty prijímaných detí, predkladá informácie o pedagogicko-organizačnom zabezpečení procesu výchovy  a vzdelávania, správu o výchovno-vzdelávacích výsledkoch školy, návrh rozpočtu, správu  o výsledkoch hospodárenia školy.

Rada školy fungujúca  pri MŠ Námestie sv. Martina 80, Lipany bola ustanovená v zmysle § 24 zákonač. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po voľbách dňa 18.01.2018 na obdobie 4 rokov.

P.č.

11.

Marta Maníková

nepedagogických zamestnancov

Stručná informácia o činnosti rady školy:

Rada školy sa vyjadruje:

• ku koncepčným zámerom školy,
    • k návrhu rozpočtu materskej školy,
    • ku správe o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti,
    • ku školskému vzdelávaciemu programu,
    • ku školskému poriadku materskej školy,
    • k ročnému plánu práce a plneniu jeho úloh,
    • ku materiálno-technickému zabezpečeniu materskej školy,
    • ku personálnemu obsadeniu nových pedagogických zamestnancov školy - pohovory na pozície pedagogického zamestnanca materskej školy,
    • ku kritériám prijímania detí do materskej školy,
    • ku výsledkom zápisov detí na nový školský rok,
    • k iným závažným problémom a rozhodnutiam.